W Fundacji Stefana Gierowskiego trwa wystawa podejmująca problem ginącego dorobku malarstwa polskiego. Na ekspozycję składają się prace kilkunastu powojennych artystów, których prace, mimo walorów artystycznych, nie zawsze miały szansę wejść do malarskiego kanonu. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Łukaszem Dybalskim o problemie właściwego magazynowania dzieł sztuki i ratowaniu ich od zapomnienia.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Wszystko zaczęło się od listy nazwisk sporządzonej przez profesora Stefana Gierowskiego, zaniepokojonego kolejami życia niedocenionych obrazów. Rozpoczęło się poszukiwanie prac i badanie ich historii, prowadzone przez Aleksandra Grzybka. W wielu przypadkach udało się dotrzeć do zapomnianych dzieł, w posiadaniu których były rodziny, spadkobiercy czy instytucje, nierzadko nie dysponujące warunkami właściwymi do magazynowania obrazów. To ukazało skalę problemu, jakim jest zagrożenie spuścizny artystycznej twórców spoza „kanonu malarstwa”.
W naszym podcaście Łukasz Dybalski opowiada o zagadnieniu niezwykle istotnym, a jednak nie funkcjonującym w szerszej świadomości. Czy istnieją możliwe rozwiązania tego problemu? Co determinuje wartość i atrakcyjność dzieła? Zapraszamy do słuchania!
Wystawa „Życie obrazów” dostępna jest dla zwiedzających w Fundacji Stefana Gierowskiego do 20 listopada 2020 r. Szczegóły znajdą Państwo na stronie Fundacji.
Artyści prezentowani na wystawie: Urszula Broll, Witold Damasiewicz, Zbigniew Grzybowski, Anna Huskowska-Młynarska, Zbigniew Jaskierski, Barbara Jonscher, Lech Kunka, Wanda Paklikowska-Winnicka, Włodzimierz Panas, Stanisława Stelmaszewska-Panasowa, Andrzej Urbanowicz, Roman Usarewicz, Stanisław Wójcik, Tomasz Żołnierkiewicz.
Jeśli mają Państwo ochotę odkryć mniej oczywiste postaci kultury, zapraszamy także do obejrzenia naszego video-bloga o niedocenionych polskich kompozytorach muzyki eksperymentalnej.
Na zdjęciu widok wystawy „Życie obrazów”, fot. Adam Gut.
„Życie obrazów” – o losie zapomnianych dzieł malarskich – transkrypcja podcastu