Wirtualna podróż do 1920 roku. Setna rocznica Bitwy Warszawskiej

Dziś, 15 sierpnia 2020 roku, przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Reżyser Tomasz Dobosz, wraz z producentem – Biurem Programu „Niepodległa” i koproducentem Narodowym Centrum Kultury, postanowił upamiętnić tę rocznicę w filmowy sposób. „Wiktoria 1920” to dzieło zrealizowane w technice wirtualnej rzeczywistości 360 stopni 3D. Dzięki specjalnym goglom film przenosi nas w czasie i czyni jednym z bohaterów, od którego zależy powodzenie tajnej misji, a tym samym całej bitwy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W rozmowie z reżyserem skupiamy się nie tylko na nowej technologii, która pomaga dotrzeć do wielu grup społecznych. Tomasz Dobosz opowiada także o bohaterach, którzy stali się symbolami. Niedouczony student, pełen pasji ułan, nieco marzycielski pilot i kobieta z bronią, dokonają niemożliwego, a my – widzowie – będziemy się im nie tylko przyglądać, ale towarzyszyć tuż obok.

W dalszej części podcastu wysłuchają Państwo rozmowy z dyrektorem Narodowego Centrum Kultury. Prof. Rafał Wiśniewski zdradza, jakie elementy filmu podobały mu się najbardziej. Nasi goście wracają też wspomnieniami do poprzedniej wspólnej produkcji zrealizowanej techniką VR. To „Kartka z Powstania”, którą do 2 października można bezpłatnie oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie.

Więcej informacji o filmie „Wiktoria 1920”.

Produkcja będzie udostępniona bezpłatnie w sieci. Jak zapewnia producent, w miarę zdejmowania obostrzeń epidemiologicznych, Biuro Programu „Niepodległa” planuje również pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w ramach „Wirtualnego Teatru Historii” w różnych miejscowościach w całej Polsce.

Fot. ekipa na planie, fot. A. Bińkowska (BPN)

Wirtualna podróż do 1920 roku. Setna rocznica Bitwy Warszawskiej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera