„Kiedy tylko mógł, Herbert podróżował” – to krótkie i proste zdanie znajduje się na 33. stronie monumentalnej dwutomowej biografii autorstwa Andrzeja Franaszka (wyd. ZNAK 2018).
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Na blisko dwóch tysiącach stron autor przytacza kolejne wyjazdy i podróże Zbigniewa Herberta, które poeta odbywał mimo trudności z uzyskaniem wizy, a w późniejszych latach mimo złego stanu zdrowia. Najczęściej były to podróże do miejsc oraz do dzieł ważnych dla kultury i świadomości współczesnego człowieka. Podróże i ich ślady zapisane są w wierszach, stanowią tez jeden z filarów eseistyki Herberta (Włochy, Grecja, Holandia oraz bliższe okolice w esejach zebranych w tomach: Barbarzyńca w ogrodzie, Labirynt nad morzem, Martwa natura z wędzidłem, Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone). W zamieszczonej rozmowie Andrzej Franaszek przytacza niektóre wyprawy poety, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym były i jakie były podróże Zbigniewa Herberta?
30 czerwca 2018. W Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędzie się kolejny literacki piknik Biblioteki Narodowej Imieniny Jana Kochanowskiego. Gościem specjalnym będzie Zbigniew Herbert, którego twórczość stała się inspiracją dla rekordowo obszernego (i interdyscyplinarnego) programu, w ramach którego odbędą się spotkania z pisarzami, poetami, literaturoznawcami, a nawet mecz poetycki.
W całodziennym programie m.in.:
- 11.00-19.00 Pan Cogito w podróży. Pokaz rękopisów Zbigniewa Herberta w Pałacu Rzeczypospolitej.
- 12:45 Co bez przyjaciół za żywot? O korespondencji Zbigniewa Herberta z Wisławą Szymborską
Spotkanie z Ryszardem Krynickim - 14.00 Aktor głosu i dramat radiowy, czyli teatr według Zbigniewa Herberta
Dyskusja z udziałem Grzegorza Damięckiego, Barbary Osterloff i Macieja Wojtyszko
O godz.16.30 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, a po nim, o godz. 18.00 Bardzo europejski Mecz poetycki
Uczestniczą: Jacek Braciak, Anna Cieślak, Grzegorz Daukszewicz, Łukasz Garlicki, Aleksandra Justa, Rafał Królikowski, Izabela Kuna, Michał Meyer, Edyta Olszówka, Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn.
Poprowadzi je Grzegorz Markowski.
Pełen program Imienin Jana Kochanowskiego TUTAJ
Grafika: materiały prasowe
Pozostając w kontekście roku Zbigniewa Herberta, informujemy, że Narodowe Centrum Kultury przygotowuje jubileuszowy tom „Herbert w listach – (auto)portret wieloraki”. Premiera wydawnictwa planowana jest na jesieni.
Podróże Zbigniewa Herberta – transkrypcja podcastu