Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach łączy pokolenia. Młodsi mogą odkryć pierwowzory dzisiejszych konsol i komputerów, starsi – przenieść się do lat młodości, zagrać w kultowe gry i ocenić, jak bardzo zmienił się świat gier komputerowych.
W kieleckim muzeum stworzono 15 stanowisk, na których, korzystając z mikrokomputerów Atari, Commodore czy starej konsoli Nintendo, można spróbować swoich sił, wcielając się w bohaterów SuperMario, Prince of Persia czy Pac-man.
Ale wyprawa do Muzeum Zabawek i Zabawy na „Oldskulowe gry wideo” to nie tylko unikatowa okazja, by skorzystać z rzadko spotykanych dziś konsol i komputerów. To także sposobność do podjęcia refleksji, jak zmieniły się technologie wykorzystywane przy tworzeniu gier, jakim podlegają prawom i jak zmieniły się oczekiwania graczy. Gry przeniknęły także do kultury masowej i stały się jej niezbywalnym elementem. Twórcy wystawy starają się odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę w niej pełnią.
O związkach gier wideo i literatury można posłuchać w odcinku Audycji Kulturalnych, w którym gościli Michał Gałek i Paweł Schreiber.
Komputery to jednak nie tylko gry. Dlatego do niektórych urządzeń można „zajrzeć” i odkryć sposób ich działania. A to z kolei może być początkiem zainteresowania się informatyką.
O interaktywnej wystawie „Oldskulowe gry wideo”, którą można odwiedzać do 2 września, w Audycjach Kulturalnych opowiedział Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Zdjęcia: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.