Znamy ją przede wszystkim jako autorkę tekstów ponadczasowych piosenek, twórczynię teatralnych sztuk, a nawet filmowych etiud, tymczasem Agnieszka Osiecka niemal przez całe życie robiła zdjęcia, których wybór można obejrzeć na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Agnieszka Osiecka pisała teksty jako dziennikarka, tworzyła liryczne teksty piosenek, wykonywane przez największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Nagradzano również jej scenariusze (m.in. do widowiska muzycznego z 1964 r. pt. „Niech no tylko zakwitną jabłonie”). Jako studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi odbywała praktyki na planie filmu „Niewinni Czarodzieje” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Sama wyreżyserowała etiudę „Słoń”, jednak jak sama przyznała, dość szybko zorientowała się, że kariera reżyserki filmowej nie jest dla niej.
Niemal przez całe życie towarzyszył jej aparat fotograficzny (o jej fotograficznej pasji można przeczytać w książce „Na początku był negatyw”). Niezwykła wrażliwość w obserwowaniu świata – znamy ją doskonale m.in. z tekstów piosenek! – jest łatwo dostrzegalna również na zdjęciach wykonanych przez Osiecką: tych dokumentujących jej rodzinne życie, okolicę, w której mieszkała, a także towarzyszące jej koty i psy. Z aparatem wychodziła na ulice miast, zabierała go także na uliczne manifestacje i protesty. Nie oznacza to jednak, że rezygnowała z prac bardziej artystycznych.
Według kuratorki wystawy „Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej” Marii Anny Potockiej, Osiecka nie robiła zdjęć z myślą o ich publikacji, dzięki czemu mają bardzo osobisty, intymny charakter. Pozwalają też na nowo odkryć artystkę, którą znamy przede wszystkim jako gwiazdę bohemy.
O wystawie w Audycjach Kulturalnych opowiedziała Helena Postawka-Lech – historyczka sztuki i kierowniczka działu promocji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Wystawie towarzyszyć będzie publikacja z obszernymi fragmentami Dziennika Osieckiej, wspomnieniami bliższych i dalszych jej osób oraz listami i fotografiami.
Wystawę „Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej” można oglądać do 3 marca 2024 r.
Zdjęcia: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Fotografie Agnieszki Osieckiej w krakowskim MOCAK-u – transkrypcja podcastu