„Bajeczki z misiowej półeczki” – cykl łączący pokolenia wraca jako „Bajki z okienkami”

Wydawnictwo „Dwie siostry” proponuje cykl książeczek dla przedszkolaków, w którym oprócz lektury, mają do dyspozycji wycinanki, pozwalające wcielić się w bohaterów opowieści. To powrót do cyklu będącego hitem dla najmłodszych w latach 60. XX w. Najnowsza książeczka to przygoda postaci z Kopciuszka oraz… Misia Uszatka.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Cykl „Bajki z okienkami” to odwzorowanie serii pt. „Książeczki z misiowej półeczki”, gdzie najlepsi ilustratorzy proponowali najmłodszym samodzielne wycinanie i tworzenie bohaterów pojawiających się na kartach książki. Sama nazwa nawiązywała do czasopisma „Miś”, przy którym często pracowali Ci sami twórcy.

„Na zamkowej sali
wszystko tonie w blasku.
A ja mak tu muszę
oddzielić od piasku.”

W przypadku tomu „Zaczynamy przedstawienie”, dzieci mogą zainscenizować wierszowaną historię Kopciuszka, z gościnnym udziałem Misia Uszatka, wycinając kukiełki. Tekst napisał Czesław Janczarski, autor ponad dziewięćdziesięciu książek dla dzieci, młodzieży, współtwórca postaci wspomnianego misia. Z kolei za ilustracje odpowiada Janina Krzemińska, wieloletnia kierowniczka artystyczna czasopisma „Miś”. „Zaczynamy przedstawienie” po raz pierwszy ukazało się w 1964 roku.

Reprinty, czyli powrót do czytelniczych hitów dla najmłodszych sprzed lat, cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród wydawców jak i rodziców i najmłodszych. W dobie Internetu, a także mnogości publikacji związanych m.in. z telewizyjnymi bajkami, jest to swoisty fenomen.

O pracy ilustratora książek dziecięcych opowiedziała w Audycjach Kulturalnych Marianna Oklejak.

Jednak jak zaznacza gość Audycji Kulturalnych, redaktor wydawnictwa „Dwie siostry” Maciej Byliniak, powrót do książeczek z czasów PRL-u pozwala nie tylko przypomnieć solidne projektowanie, ilustrowanie i pisanie dla dzieci, ale także z sentymentem przenieść się do przeszłości. Jest to gradka dla rodziców i dziadków, którzy niejednokrotnie odpowiadają za czytanie dzieciom na dobranoc.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości wydawnictwa Dwie Siostry.

„Bajeczki z misiowej półeczki” – cykl łączący pokolenia wraca jako „Bajki z okienkami” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera