Prace malarskie jednego z najsłynniejszych polskich tenorów lirycznych Wiesława Ochmana, można oglądać w Muzeum w Lewkowie. Większość z nich to pejzaże malowane w Hiszpanii, o których sam mówił, że powstawały z miłości i zachwytu nad światem.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Wiesław Ochman (ur. 1937) występował w najważniejszych operach w Europie i na świecie: Rzymie, Mediolanie, Wiedniu, Berlinie czy San Francisco. Aż 15 sezonów spędził występując w słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Naukę śpiewu rozpoczął już będąc na studiach: uczył się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na wydziale ceramiki. Wcześniej ukończył liceum plastyczne w Bolkowie.
Ochman wielokrotnie przyznawał, że sztuka była obecna w jego życiu od zawsze: za sprawą obrazów wiszących w rodzinnym domu, a także zainteresowania malowaniem i rysowaniem. Jak mówi, malarstwo daje mu prawdziwą wolność. Najważniejszym miejscem, w którym powstały jego prace, jest pracownia znajdująca się w hiszpańskim domu Ochmanów. Pejzaże jego pędzla są pełne światła i ciepła, podkreślające zachwyt nad światem natury – wiele z nich nawiązuje to technik stosowanych przez impresjonistów.
Wystawa „Malowany świat Wiesława Ochmana” to kolekcja kilkudziesięciu obrazów artysty, którą do 10 września można oglądać w Muzeum w Lewkowie. Obrazy, które powstawały od lat 70. XX w., zostały wybrane przez samego Ochmana. Artysta pojawi się na ekspozycji podczas finisażu i oprowadzi po niej gości.
O wystawie „Malowany świat Wiesława Ochmana” w Audycjach Kulturalnych opowiedziała Sylwia Nowicka – dyrektorka Muzeum w Lewkowie.
Zdjęcia: Muzeum w Lewkowie
„Spojrzenie na świat, które się nie starzeje”. Malarstwo Wiesława Ochmana – transkrypcja podcastu