Fotografia industrialna „wieku pary i elektryczności”

Do 24 września w Gabinecie Fotografii Muzeum Narodowego w Warszawie prezentowane są oryginalne XIX-wieczne fotografie o tematyce industrialnej. Poza historyczną wartością, prace mają walor artystyczny. Jak mówi kuratorka pokazu, medium fotografii było „idealne do dokumentacji, ale także do celebracji nowych osiągnięć cywilizacyjnych”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ponad 60 unikalnych zdjęć z drugiej połowy XIX i początku XX wieku można oglądać w ramach aktualnego pokazu w Gabinecie Fotografii. Panują tam szczególne warunki, a ze względów konserwatorskich prace mogą być eksponowane maksymalnie przez trzy miesiące. „Fotografia, wbrew pozorom, jest jednym z najbardziej wrażliwych obiektów muzealnych. Dużo bardziej wrażliwym od obrazów, rzeźb, ale również od grafiki czy rysunku” – mówi w podcaście Anna Masłowska, współkuratorka pokazu.

Kadry m.in. Karola Beyera, Konrada Brandla, Maksymiliana Fajansa, Jamesa Robertsona czy Felice Beato prezentują wnętrza fabryk, warsztatów, budowę mostów, rozwój kolei oraz modernistyczną architekturę. Jak przekonuje nasza rozmówczyni, „fotografia o tematyce industrialnej wprowadziła do kultury wizualnej XIX wieku nowe spojrzenie”. Podobne motywy w malarstwie pojawiły się znacznie później. Fotografowie oswajali ludzi z nowoczesnością – pasjonującą, a jednocześnie niepokojącą. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na ten temat.

Pokaz mogą Państwo oglądać do 24 września 2023 roku w Gabinecie Fotografii w Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie.

Fotografia: Zakład Fotograficzny Karola Beyera w Warszawie, Montaż konstrukcji żelaznej przęseł mostu Kierbedzia na Wiśle w Warszawie, widok od Nowego Zjazdu, 5 lutego 1864, odbitka na papierze albuminowym z negatywu szklanego kolodionowego, Muzeum Narodowe w Warszawie

Zdjęcia: fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Fotografia industrialna „wieku pary i elektryczności” – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera