W stulecie narodzin Jerzego Nowosielskiego galeria Kordegarda prezentuje wystawę mało znanych prac artysty. Do 25 czerwca można zobaczyć tam jego obrazy oraz rysunki, stworzone między 1947 a 1982 rokiem. O ekspozycji rozmawiamy z kuratorką – Katarzyną Haber.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z twórczością Nowosielskiego o charakterze sakralnym, czy świeckim, ta twórczość ma jedno źródło – ikonę”, podkreśla w rozmowie gość Audycji Kulturalnych. Sam artysta nie lubił podziału na sacrum i profanum w sztuce. Jego twórczość wymyka się ramom nurtów i zjawisk.
„To malarstwo niesamowicie żywe. Zwłaszcza pejzaże. (…) Oglądane na żywo mają w sobie coś wstrząsająco intensywnego” – mówi w podcaście Katarzyna Haber. „Nowosielskiemu najbliżej do Nikifora – jest tam świeżość malarska, zachwyt światem” – dodaje.
Na wystawie w galerii Narodowego Centrum Kultury znalazły się m.in. akty, pejzaże oraz martwe natury. Prace pochodzą z Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Galerii Studio, Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi oraz z kolekcji Krzysztofa Musiała i kolekcji prywatnej Wojciecha Fibaka. Ekspozycję można oglądać do 25 czerwca 2023 roku.
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog, prezentujący wybór rzadko eksponowanych praz oraz teksty krytyczne i biograficzne. Publikacja jest dostępna w księgarni Wydawnictwa NCK.
fot. NCK / Mateusz Grochocki
Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia – transkrpcja podcastu