Z okazji 75. urodzin Związku Polskich Artystów Fotografików, w galeriach na warszawskiej Starówce można obejrzeć wystawę „Formy namysłu”. To wybór zdjęć, których autorzy pochylają się nad wątkami pamięci, czasu, przemijania oraz doświadczania siebie i sztuki.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Wizyta w Starej Galerii oraz Galerii Obok prowadzonych przez ZPAF to szansa, by zobaczyć unikatowe fotografie tworzone przez najwybitniejszych polskich artystów fotografików. Cykle zdjęć pochodzą z różnych okresów i są wykonane różnymi technikami. Czymś co je łączy jest refleksja nad światem, którą wspaniale oddaje język fotografii.
O tym, co można wyczytać z fotografii, możecie dowiedzieć się m.in. słuchając Audycji Kulturalnych o książce „Widzi mi się”.
Na wystawie oglądamy m.in. prace Zofii Rydet, Mariusza Hermanowicza, Wojciecha Prażmowskiego, Pawła Żaka czy Natalii LL. Niektórzy skupiają się na technice, inni na emocjach, jeszcze inni poruszają wątki związane z przemijaniem czy ekologią. Co ważne – żadne z nich nie narzuca swojego punktu widzenia, a wręcz przeciwnie, zachęca odbiorców do polemiki.
Wystawa pozwala nie tylko zobaczyć cenne zbiory artystów należących do ZPAF, ale także zobaczyć, co łączy zrzeszonych w nim Artystów. Od początku istnienia, do tej oddolnie założonej inicjatywy należało ponad 1300 osób! W tej chwili kluczowe działania ZPAF dotyczą promocji sztuki fotografii, prowadzenie galerii oraz edukacja, czyli „szlifowanie talentów nowych kolegów po fachu”.
O wystawie oraz ZPAF opowiada w Audycjach Kulturalnych NCK kuratorka oraz prezeska Związku, Jolanta Rycerska.
Zdjęcia dzięki uprzejmości ZPAF. Zdjęcie główne fot. Paweł Żak.
Namysł nad rzeczywistością, czyli jubileuszowa wystawa ZPAF – transkrypcja podcastu