Mistrzowie mówią: Krzesimir Dębski

Kompozytor muzyki klasycznej, filmowej, teatralnej, operowej, musicalowej, rockowej, popowej i eksperymentalnej, wirtuoz jazzowych skrzypiec, pianista, dyrygent, aranżer i wykładowca. Jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców polskich – Krzesimir Dębski, obchodzi pięćdziesięciolecie pracy artystycznej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Z artystą rozmawiamy w Filharmonii Narodowej w Warszawie tuż po próbie jubileuszowego koncertu, w którym zabrzmią najważniejsze dzieła kompozytora.

Krzesimir Dębski z właściwym sobie dystansem i poczuciem humoru opowiada o rozpoczęciu studiów muzycznych, pierwszych zarobionych na muzyce pieniądzach i kilkuset występach z kabaretem Tey. Artysta opowiada również o fascynacji jazzem i koncertach z zespołem String Connection. To dzięki niemu w latach 80. Dębski mógł odwiedzić aż 25 krajów.

Rozmawiamy również o pierwszych nagraniach muzyki symfonicznej, które – jak kompozytor wspomina ze śmiechem, mało nie doprowadziły go do zawału serca, a także o pierwszej napisanej piosence, pozostającej do dziś jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich utworów.

Co dziś komponuje z największą przyjemnością Krzesimir Dębski? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Fot. materiały prasowe.

Mistrzowie mówią: Krzesimir Dębski – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera