Maria Jarema. Wymyślić sztukę na nowo

Odważna, buńczuczna i bezkompromisowa – tak można byłoby określić Marię Jaremę, rzeźbiarkę, malarkę i scenografkę. W podcaście rozmawiamy o tej wyjątkowej artystce z Agnieszką Daukszą, redaktor merytoryczną książki „Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo”. Tom zawiera niepublikowane dotąd teksty Jaremianki i eseje o jej twórczości.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Maria Jarema była współzałożycielką awangardowej Grupy Krakowskiej, a także współpracowniczką Teatru Cricot. Jej twórcza praca przypadła na trudny dla artystów czas. Najpierw była to II wojna światowa i okupacja, a potem komunizm. Mimo to, Jaremianka nie tylko zapisała się w historii sztuki, ale także była zaangażowana społecznie, nie szczędząc krytyki dla ówczesnych władz.

W podcaście przybliżamy postać Marii Jaremy. Artystka bez wątpienia wyprzedzała swoje czasy uważając, że tylko sztuka abstrakcyjna jest w stanie w pełni oddziaływać na odbiorców. Była krytyczką (soc)realizmu i wszelkiego rodzaju sztuki przedstawiającej. Jednocześnie nie bała się mówić, co myśli. Zasłynęła z przekonania, że odwiedzający galerię sztuki nie powinni się w niej dobrze bawić, tylko przeżyć doświadczenie estetyczne.

Maria Jarema. Wymyślić sztukę na nowo – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera