Dekady nowoczesności – odc. 3

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W trzecim odcinku cyklu poświęconego architekturze udajemy się do Wrocławia, gdzie w 1929 roku została zaprezentowana wystawa architektoniczna WUWA („Wohnungs- und Werkraumausstellung”). Była to jedna z cyklu wystaw, organizowanych przez Der Deutsche Werkbund (Niemiecki Związek Twórczy). Ideą tych wystaw było budowanie osiedli – pokazywanie nowej architektury w jej naturalnej skali i z pełnym wyposażeniem. Jak mówi w podcaście Anna Cymer, „koncepcje zawarte w tym osiedlu w spektakularny sposób rozwiną się i przyczynią do tego, co będzie działo się w architekturze za 20-30 lat”. Zapraszamy do słuchania.

Autorem ilustracji i projektu graficznego cyklu jest Adam Kosik.

O autorach:

Anna Cymer – historyczka sztuki, dziennikarka, popularyzatorka wiedzy o architekturze. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych, związana z portalem Culture.pl. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książek „Architektura w Polsce 1945 – 1989” oraz „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.

Adam Kosik – z wykształcenia architekt krajobrazu, z zawodu ilustrator. Całe życie mieszka w Warszawie i – jak podkreśla – najciekawsze tematy na ilustracje znajduje właśnie w zakamarkach stołecznych ulic. Najbardziej inspiruje go architektura i kontekst, w którym znajduje się człowiek. Charakter rysunków wydobywa za pomocą zdecydowanej kolorystyki, która nie odnosi się bezpośrednio do rysowanych obiektów, ale raczej jest próbą znalezienia kompromisu między dosłownością architektury, a ilustracyjną fantazją.

Dekady nowoczesności – odc. 3 – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Jestem pod wrazeniem tego cyklu.Jako historyka sztuki szczegolnie interesuje nnie wspolczesna architektura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Cymer

autorka

Zapisz się do Newslettera