Od nadmorskiej wioski do „Perły Bałtyku”. 200 lat kurortu w Sopocie

Z okazji jubileuszu Muzeum Sopotu przygotowało wystawę „Turyści i kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach”, która opowiada historię sopockiego uzdrowiska od momentu jego powstania w 1823 r. do 1945 r. Jest to podróż w czasie, która pozwala odkryć, jak kształtowały się losy kurortu oraz całego miasta.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pierwszy na gdańskim wybrzeżu profesjonalnie prowadzony zakład kąpielowy uruchomił w Sopocie doktor Jean George Haffner. Był to początek ogromnego rozwoju Sopotu – powstawały nowoczesne obiekty kąpielowe, parki, drogi oraz tory kolejowe.

Do końca lat dwudziestych XIX w. powstały kolejne obiekty związane z obsługą kąpieliska: dom kąpielowy, Dom Kuracyjny, przebieralnie, nadmorski park i tereny spacerowe, a także pierwsze drewniane molo, które początkowo nie pełniło funkcji rozrywkowej, a czysto techniczną.

Bardzo ważnym wydarzeniem było otwarcie w Sopocie kasyna, które zaczęło przyciągnąć nowych turystów, nie zawsze nastawionych na korzystanie z kuracji leczniczych. Powrócono do organizowania Tygodnia Sportu, cyklicznie odbywały się Festiwale Wagnerowskie, organizowano karnawał i zapraszano gwiazdy.

Wystawa pozwala poczuć ducha tamtych lat m.in. poprzez dokładny opis zwyczajów i obyczajów kąpielowych na przestrzeni lat. Odtworzony został plan dnia kuracjusza z „obowiązkowymi” zajęciami oraz aktywnościami w czasie wolnym. Na wystawie można zapoznać się z regulaminem kurortu opracowanym przez dra Haffnera, a także z pierwszym przewodnikiem po Sopocie.

Wystawę wzbogacają liczne eksponaty: stroje kąpielowe, buty plażowe, szkła kuracyjne, obiekty związane z popularnymi w Sopocie sportami – puchary, plakiety, medale itp. Warto zwrócić uwagę na najstarszy film prezentujący Sopot z 1913 r.

O wystawie opowiedziała Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum oraz współkuratorka ekspozycji.

Zdjęcia: Muzeum Sopotu

Od nadmorskiej wioski do „Perły Bałtyku”. 200 lat kurortu w Sopocie – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera