„Monk, My Dear” – Maja Laura Septet na Dziedzińcu Kultury

„To był pierwszy pianista jazzowy, w którego twórczość wniknęłam głębiej” – mówi Maja Laura, pianistka, kompozytorka i producentka. Na jej drugim albumie, nagranym z udziałem znakomitych muzyków, znajdą się autorskie aranżacje utworów Theloniousa Monka. Premierowo materiał usłyszymy już 18 sierpnia podczas koncertu na Dziedzińcu Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Marzenie, które teraz się spełnia” – pomysł na album inspirowany twórczością amerykańskiej legendy, nagrany w dużym składzie, narodził się już kilka lat temu. Do projektu Maja Laura zaprosiła Krzysztofa Hadrycha (gitara), Łukasza Korybalskiego (trąbka), Jakuba Klemensiewicza (sax baryton), Krzysztofa Kuśmierka (sax tenor), Kamilę Drabek (kontrabas) oraz Teo Oltera (perkusja). Gościnnie na płycie pojawi się także Dominik Strycharski (flet). Album ma ukazać się przed końcem 2023 roku.

Zapraszamy do wysłuchania materiału z sesji nagraniowej albumu. „Sposób nagrywania płyty jest inspirowany technikami z lat 50.” – tłumaczy Artur Paszkowski, realizator nagrania. „Jeśli wszyscy muzycy są w jednym pomieszczeniu, to godzimy się na wszelkie niedoskonałości. W ten sposób to łączy się z twórczością Monka, która jest pełna brudu i braku perfekcji, co jednocześnie daje jakiś obraz piękna” – dodaje. W audycji usłyszą też Państwo także Maję Laurę oraz Dominika Strycharskiego. Muzyk przyznaje, że „nagrywanie dzisiaj muzyki, która należy do kanonu jazzowego wymaga nowego podejścia (…), bo to, co zrobili z nią twórcy kiedyś, jest już kompletne”.

Koncert Maja Laura Septet odbędzie się 18 sierpnia 2023 roku na Dziedzińcu Kultury (Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

fot. Hipermania

„Monk, My Dear” – Maja Laura Septet na Dziedzińcu Kultury – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera