Wystawa „Osieki / Plener 70.” w Kordegardzie

Plenery osieckie przez wielu uważane są za wydarzenia przełomowe w historii polskiej sztuki. Spotkanie artystyczne, które odbyło się nad jeziorem Jamno w 1970 roku stało przede wszystkim pod znakiem rodzącej się myśli konceptualnej. Najnowsza wystawa w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury prezentuje dzieła i dokumentację związaną ze szczególną odsłoną corocznych letnich plenerów w Osiekach.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Na ekspozycji znajdą Państwo nie tylko prace artystyczne, ale i bogatą dokumentację fotograficzną ze zbiorów Muzeum w Koszalinie. Spośród odbywających się między 1963 a 1981 rokiem plenerów osieckich, rok 1970 był szczególny. Zorganizowany niedługo po wydarzeniach 1968 roku, wobec opresyjnej sytuacji stał się ostoją wolności myśli i wolności artystycznej. Jak podkreśla Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, kuratorka wystawy „Osieki. Plener 70.”, to spotkanie wpłynęło na sposób, w jaki myślimy dziś o sztuce.

Podczas wystawy w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury będą mogli Państwo nie tylko obejrzeć dzieła artystów biorących udział w plenerze, ale i wysłuchać archiwalnego wykładu Jerzego Ludwińskiego. W przestrzeni wystawienniczej znalazły się prace Janusza Orbitowskiego, Jana Ziemskiego, Jerzego Kałuckiego, Barbary Grobelnej, Ryszarda Siennickiego, Zbigniewa Makarewicza, Barbary Kozłowskiej, Antoniego Dzieduszyckiego, Natalii LL czy Andrzeja Lachowicza.

W podcaście rozmawiamy z Martą Adamczak kierującą Działem Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie. Jak mówi rozmówczyni, „ta kolekcja nie jest homogeniczna, nie jest zamknięta”. Na uwagę zasługują nie tylko obiekty artystyczne powstałe w ramach plenerów, ale i dokumentacja fotograficzna, która w wielu przypadkach jest jedynym śladem po efemerycznych zdarzeniach artystycznych.

Ekspozycję „Osieki. Plener 70” mogą Państwo oglądać do 22 sierpnia 2021 roku w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17. Zapraszamy Państwa na oprowadzania kuratorskie, które odbędą się 30 lipca o godz. 18:00 oraz 22 sierpnia o godz. 16:00.

Wystawa Osiek Plener 70 w Kordegardzie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera