Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka

Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Termin „cyberpunk” wszedł do użytku już w latach 80. ubiegłego stulecia za sprawą wstępu do antologii „Mirrorshades” Bruce’a Sterlinga. Przez lata gatunek chętnie eksplorowali twórcy z różnych obszarów kultury, kreując dystopijne światy z przyszłości. Ich bohaterami byli zazwyczaj ludzie funkcjonujący w cyberprzestrzeni dzięki gadżetom z pogranicza biotechnologii. W tym podcaście prof. Paweł Frelik z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, czym charakteryzują się cyberpunkowe uniwersa.

Jednym z przedstawicieli tego nurtu jest gra „Cyberpunk 2077”, stworzona przez polskiego producenta CD Projekt Red. Studio jest odpowiedzialne również za słynnego „Wiedźmina”, który znacząco wpłynął na rozpoznawalność Polski na międzynarodowym rynku gier. Jakie wyzwania stoją przed jedną z najgłośniejszych produkcji roku i jak może ona rezonować w popkulturze? Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy!

O grach inspirowanych literaturą, w tym o „Wiedźminie”, możecie posłuchać w podcaście „Gdy wideo a literatura”, a o polskich grach zaangażowanych społecznie mówimy tutaj.

Fot. Pixabay

Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera