„Wideopoezja” czyli międzypokoleniowy dialog artystów

Najnowsza ekspozycja w Muzeum Narodowym w Poznaniu to cykl dwunastu wideoartów Lecha Majewskiego inspirowanych twórczością Jacka Malczewskiego. Przez pryzmat dzieł malarskich, Majewski opowiada historię Polski i stawia diagnozę współczesności. Trzynasty wideoart, który jest osobistym listem Majewskiego do Malczewskiego, to klucz do zrozumienia dzieła jako całości.

Dzięki wystawie „Jacek Malczewski/Lech Majewski” twórczość wybitnego polskiego symbolisty ożywa na nowo. W pierwszych wideoartach Majewski wprowadza w świat obrazów i wyobraźni Malczewskiego. Stają się one podstawą do opowieści o dzisiejszym świecie, którą kreuje reżyser. Tak jak młodopolski mistrz, Majewski dostrzega w dzisiejszym świecie postępujący zanik duchowości, marazm i bezwład, napędzane przez społeczny upadek obyczajów.

Więcej o twórczości Jacka Malczewskiego można dowiedzieć się słuchając odcinka Audycji Kulturalnych z udziałem Pauliny Szymalak- Bugajskiej.

Melancholijny ton, który towarzyszy tym rozważaniom, przenika wszystkie wideoarty. Można w nich zobaczyć postaci z obrazów Malczewskiego przeniesione do współczesności. Używając języka artystycznego Malczewskiego do przedstawienia swej autorskiej wizji, Majewski odkrywa zarazem nowe wymiary malarstwa artysty i uruchamia „filmowy” potencjał ukryty w samych obrazach.

Na wystawie „Jacek Malczewski/Lech Majewski” wideoarty zostały zestawione z oryginalnymi pracami symbolisty. W Muzeum Narodowym w Poznaniu można więc zobaczyć m.in. „Błędne Koło” czy słynną „Melancholię”.

Po zakończeniu wystawy, pod koniec stycznia 2025 r., wideoarty trafią do paryskiego Luwru.

O pracy nad wystawą, wideoartach oraz dzisiejszym społeczeństwie w Audycjach Kulturalnych opowiedział Lech Majewski.
Materiały dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Fot. Supermarket Malczewski – Majewski ©Lech Majewski, 2023

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera