Ukazała się płyta z utworami symfonicznymi Henryka Warsa

„Ach jak przyjemnie”, „Sex appeal” i „Zimny drań” to niezapomniane polskie przeboje. Skomponował je Henryk Wars. Tworzył także dzieła symfoniczne, które właśnie ukazały się na wyjątkowej płycie.

Henryk Wars, a właściwie Warszawski, urodził się w 1902 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny uzdolnionej muzycznie, ale mało brakowało, a zamiast kompozytorem zostałby malarzem. Kiedy w końcu zdecydował się na podjęcie studiów w Konserwatorium Warszawskim, uczył się pod bacznym okiem Karola Szymanowskiego i Romana Statkowskiego. Jego wielką miłością, obok muzyki klasycznej, był jazz. Kiedy komponował, zamieniał się w tytana pracy. Oprawiał muzycznie występy kabaretowe i publiczne widowiska muzyczne. Napisał muzykę do około pięćdziesięciu filmów międzywojennych, a skomponowane przez niego piosenki śpiewali Tadeusz Olsza, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg i inni piosenkarze tamtych czasów. Po udziale w kampanii wrześniowej Wars dostał się do obozu jenieckiego, z którego udało mu się uciec. W 1940 roku we Lwowie stworzył big band, z którym koncertował w ZSRR. Wraz ze swoimi muzykami wstąpił do armii gen. Andersa i wędrował wraz z frontem. Po wojnie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych w ukochanym Hollywood, gdzie przez kilka lat żył w nędzy, starając się o pracę jako kompozytor muzyki filmowej. W końcu znalazł zatrudnienie w wytwórni Johna Wayne’a. Pisał muzykę do westernów i piosenki do filmów, a największą popularność zdobył dzięki muzyce do filmu „Flipper”.

Choć Henryk Wars znany jest głównie z muzyki filmowej i rozrywkowej, komponował także dzieła symfoniczne. Na przełomie lat 40. i 50. Wars dużo czasu i energii poświęcał na stworzenie „Symfonii nr 1”, „Koncertu fortepianowego”, suity orkiestrowej „City Sketches” i „Sonatiny na orkiestrę”. W latach siedemdziesiątych kontynuował pracę nad „City Sketches”, napisał także elegię na orkiestrę poświęconą pamięci zamordowanych dzieci „Maalot”. Zapisy nutowe tych dzieł odnalazły się przypadkiem pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Teraz będzie można ich posłuchać w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Michała Klauzy. Płytę „Henryk Wars. Utwory symfoniczne” wydają wspólnie Narodowe Centrum Kultury i Polskie Radio.

O płycie rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych. Zapraszamy do słuchania.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera