„PKS-em po Polsce”, czyli tajemnice stereoskopii

W Fotoplastykonie Poznańskim można oglądać zdjęcia przygotowane przez członków Polskiego Klubu Stereoskopowego – fotografie wykonane tą niezwykłą techniką pozwalają poczuć głębię i dosłownie przenieść się do miejsca uwiecznionego przez fotografów.

Stereoskopia to technika tworzenia obrazów w sposób, który powoduje wrażenie głębi i trójwymiarowości. Początek zainteresowania stereoskopią datuje się na 1851 r., kiedy jako nowość została zaprezentowana podczas EXPO w Londynie. Mało kto wie, że w trójwymiarze można nie tylko przygotowywać filmy i zdjęcia, ale także rysować, co praktykował m.in. Salvador Dali.

Ta technika wykracza jednak poza granice sztuki: z powodzeniem jest wykorzystywana w wojskowości (szczególnie w wywiadzie), a także w medycynie.

Polski Klub Stereoskopowy (czyli tytułowy PKS) powstał blisko 20 lat temu z inicjatywy Katarzyny i Borysa Wasiuków. Zrzeszeni w nim miłośnicy trójwymiaru wymieniają się doświadczeniem, a podczas spotkań prezentują zdjęcia i filmy stworzone w technologii 3D. To właśnie one złożyły się na wystawę w Fotoplastykonie Poznańskim. Na 48 slajdach uchwycono fragmenty podróży po najróżniejszych częściach Polski.

O Polskim Klubie Stereoskopowym, pasji do stereoskopii oraz poznańskiej wystawie, w Audycjach Kulturalnych opowiedział Borys Wasiuk, współzałożyciel klubu, członek i polski przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Steroskopowego, a także prekursor współczesnego ruchu trójwymiaru w Polsce.

Wystawę można oglądać do końca września.

Fot. Mateusz Malinowski

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera