Szymborska na czas kwarantanny

Portret przedstawia uśmiechniętą starszą kobietę, która stoi na zielonej roślinności.

Sonia Bohosiewicz, Krystyna Janda, Wojciech Malajkat, Janusz Gajos czy Agata Buzek – to tylko część aktorów, którzy wzięli udział w akcji „Sto pociech – Szymborska na czas kwarantanny”. Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła umilić nam czas spędzany w domach i poprosiła artystów o przeczytanie utworów noblistki. O pomyśle opowiada prezes fundacji prof. Michał Rusinek. O poezji rozmawiamy też z jedną z uczestniczek akcji aktorką Sonią Bohosiewicz.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Sto pociech” to jeden z wierszy Wisławy Szymborskiej. Opowiada on o pocieszności człowieka. Z drugiej strony nasuwa na myśl pocieszenie. To właśnie cel akcji fundacji. Jej szef opowiada o kulisach powstawania nagrań, a także o oderwaniu od rzeczywistości i o nadziei. Tym samym zastanawia się, czy poezja może to zapewnić.

Sonia Bohosiewicz mówi z kolei o metaforach, które pozwalają schować się przed rzeczywistością i paradoksalnie lepiej o niej opowiadać. Aktorka wyjaśnia, jak stworzyła film do własnej interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej i dlaczego uważa, że ten czas to “czarnoziem dla poezji”. Sonia Bohosiewicz twierdzi bowiem, że narodowa kwarantanna związana z pandemią koronawirusa to dobry moment na zastanowienie się nad sensem przekazów online, którymi żyje teraz cały świat. Instytucje kultury są zamknięte, ale wiele z nich udostępnia dzieła w sieci. Na ten temat rozmawiamy z naszym poprzednim gościem, redaktorem miesięcznika „Teatr” Jackiem Kopcińskim.

Więcej o akcji znajdą Państwo na stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Interpretacja wiersza „Może to wszystko” Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Soni Bohosiewicz.

Cała playlista z aktorskimi interpretacjami wierszy Wisławy Szymborskiej.

Fot. Wisławy Szymborskiej autorstwa prof. Michała Rusinka dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Szymborska na czas kwarantanny – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera