„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” – opowieść o determinacji wizjonera

Ceglane osiedle H7, kościół pw. Ducha Świętego w Tychach czy nowatorski ośrodek wypoczynkowy w Paprocanach to tylko niektóre z projektów wybitnego śląskiego architekta, jakim był Stanisław Niemczyk. W Audycjach Kulturalnych przypominamy jego sylwetkę w związku z nadchodzącą premierą filmu dokumentalnego Marcina Zasady i Marcina Nowaka.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

13 maja 2019 roku odeszła postać zajmująca w polskiej architekturze szczególne miejsce. Projekty Stanisława Niemczyka wychodziły bowiem poza ramy modernistycznej, powojennej rzeczywistości. Jego śmiałe wizje do dziś wyróżniają się na tle zabudowy Śląska, nie tylko formą, ale i przemyślanym, nowatorskim planowaniem.

Nieco niedocenioną postać architekta przypominają w swojej najnowszej produkcji Marcin Zasada i Marcin Nowak. „Niemczyk – ostatni buntownik architektury” to, po „Archikosmosie”, kolejny film tego duetu traktujący o śląskiej architekturze.

W Audycjach Kulturalnych Marcin Zasada opowiada o postaci Stanisława Niemczyka, a także o potrzebie realizacji produkcji odkrywających i budujących lokalną tożsamość. Zamknięta prapremiera filmu odbyła się w czerwcu, natomiast premierowe pokazy otwarte dla szerszej publiczności planowane są na wrzesień 2020 roku. Szczegóły mogą Państwo śledzić na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach, które wraz z Miastem Tychy jest producentem filmu.

Fotosy z filmu dzięki życzliwości Muzeum Miejskiego w Tychach.

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” – opowieść o determinacji wizjonera – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera