Ewa Iżykowska, Andrzej Lipiński i Wojciech Świtała o koncercie Pieśni Chopina

W 2010 roku w sali Konserwatorium Paryskiego odbył się koncert pieśni skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Do tego wyjątkowego wydarzenia wracamy dziś w rozmowie ze znakomitymi artystami.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Żadna z pieśni skomponowanych przez Fryderyka Chopina nie została wydana za życia kompozytora. Mimo woli pianisty, utworów nie zniszczono po jego śmierci. Do dziś zachowało się 19 pieśni, które odwzorowują stany emocjonalne Chopina w poszczególnych momentach jego życia. Kompozytor wybierał współczesną sobie poezję, pośród której znalazły się teksty m.in. Stefana Witwickiego, Adama Mickiewicza czy Zygmunta Krasińskiego.

W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy o pieśniach Chopina, wspominając koncert, który odbył się 11 lat temu w Paryżu. Śpiewaczka i aktorka Ewa Iżykowska oraz pianista Wojciech Świtała wystąpili wówczas w sali Konserwatorium Paryskiego. To przestrzeń, w której koncertował niegdyś sam Fryderyk Chopin. Wyjątkowość wydarzenia podkreślał oryginalny fortepian, na którym kompozytor grał w 1843 roku. Koncert został zarejestrowany przez reżysera dźwięku Andrzeja Lipińskiego, a nagranie ukazało się na kolekcjonerskiej płycie Blu-ray, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Płyta Chopin Pieśni jest dostępna w internetowym sklepie Wydawnictwa NCK.

Autorem zdjęć jest operator filmowy Stanisław Szymański.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Moja pieszczotka” (F. Chopin, A. Mickiewicz) oraz „Śliczny chłopiec” (F. Chopin, B. Zaleski) w wykonaniu Ewy Iżykowskiej i Wojciecha Świtały.

Ewa Iżykowska, Andrzej Lipiński i Wojciech Świtała o koncercie Pieśni Chopina – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera