Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie

Okładka książki przedstawia elegancko ubranego mężczyznę, który trzyma w rękach dokumenty. Grzbiet książki jest koloru zielonego.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości. „Leopold Tyrmand. Pisarz – człowiek spektaklu – świadek epoki” to eseje polskich humanistów spoglądające na autora „Złego” z różnych perspektyw.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nasze rozmówczynie – redaktor prowadząca publikację Magdalena Woźniewska-Działak i kierowniczka Wydawnictwa NCK Małgorzata Chrobak – opowiadają nie tylko o tym, co zawiera tom. Mówią przede wszystkim o złożoności postaci. Leopold Tyrmand żył w czasach, które nie sprzyjały jakiejkolwiek twórczości, a on mimo wszystko tworzył. I to niezłomna postawa wobec systemu zmusiła go do opuszczenia Polski i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Książkę „Leopold Tyrmand. Pisarz – człowiek spektaklu – świadek epoki” można znaleźć na stronie internetowej Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu wywiad z Marcelem Woźniakiem, autorem najnowszej biografii Leopolda Tyrmanda oraz rozmowę z Bartkiem Skubiszem, który wraz z Art Celebration podczas tegorocznego festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie stworzył ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu na podstawie powieści „Zły”.

A Fundacja Wirtualne Horyzonty zaprasza na tropienie myśli literackiej Warszawy lat 50. podczas wirtualnego spaceru po mieście śladami Leopolda Tyrmanda.

Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera