„Ludzie do niego lgnęli”. O dziennikach Józefa Czapskiego

Józef Czapski zaczął pisać dzienniki w 1915 roku, kiedy przebywał w Petersburgu. Był wtedy członkiem Korpusu Paziów. Przez całe życie notował najistotniejsze myśli, dokumentował wydarzenia, pisał o malarstwie. W dziennikach znajdziemy też rysunki i szkice do jego obrazów. To nieocenione źródło wiedzy o artyście i świadectwo przeszłości.

Odczytywaniem i opracowywaniem dzienników Józefa Czapskiego od lat zajmuje się Janusz S. Nowak. W rozmowie opowiada, czego wymaga ten proces. Z audycji dowiedzą się Państwo, co Czapski sądził o swoich dziennikach. Czy dzięki nim poznajemy życie osobiste artysty? Ile dzienników zachowało się do naszych czasów i dlaczego tylko niewielka część została opublikowana? Zapraszamy do słuchania!

Do 5 czerwca 2022 roku w Kordegardzie mogą Państwo obejrzeć dzieła Józefa Czapskiego z kolekcji prywatnych. Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie w sobotę 4 czerwca. Z jedną z kuratorek, Elżbietą Skoczek, rozmawialiśmy w podcaście „Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych w Kordegardzie.

Więcej o Józefie Czapskim dowiedzą się Państwo z rozmowy z Marią Wiernikowską w cyklu „Abecadło Kordegardy”.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Doceniam zaangażowanie osoby odczytującej i dokumentującej ”Dzienniki ” Józefa Czapskiego jej wkład pracy w tym zakresie.. brawo Panie Januszu N…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera