Norwid – interpretacje

„Jego realne życie, doświadczanie rzeczywistości przelewało się później na teksty literackie. Wyraźnie stawiał w centrum swojej twórczości człowieka. Wielokrotnie pisze o tym, co to znaczy być człowiekiem”. Pod redakcją profesora Tomasza Korpysza powstała najnowsza publikacja Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury, poświęcona interpretacji tekstów Cypriana Norwida.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Norwid i interpretacje” to monografia zawierająca teksty dotyczące norwidowskich dzieł – od liryków przez dramaty po pisma publicystyczne. „Analizowane są poszczególne słowa i zwroty, ale też układ utworów w dziełach złożonych z wielu części. Dowiadujemy się na przykład, kim był pierwowzór Szlachcica i czemu tematem wiersza stała się bransoletka” – tłumaczy prof. Tomasz Korpysz. Autorami tekstów są wybitni norwidolodzy, którzy twórczości Norwida poświęcili wiele lat pracy badawczej, m.in. prof. Jadwiga Puzynina, prof. Stefan Sawicki czy prof. Władysław Stróżewski. Tom z serii „Jubileusze” został przygotowany w dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Norwida.

To propozycja zarówno dla sympatyków twórczości artysty, jak i dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o rozważaniach na temat literatury. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Tomaszem Korpyszem. Książkę znajdą Państwo w księgarni Wydawnictwa NCK.

Zachęcamy Państwa do wysłuchania naszej rozmowy z Andrzejem Mastalerzem o poezji Cypriana Norwida.

Norwid – interpretacje – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera