Nastolatki a kultura

Za drzwiami pokoju, w błyskach ekranu, dziecko zmienia się w dziwny twór – nastolatka. Od tej chwili niczym mityczny smok będzie spędzać czas samotnie w swojej pieczarze. Czy można go jakoś wywabić?

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Część z nich pamięta jeszcze stare, dobre czasy, kiedy mogli wspólnie z dzieckiem uczestniczyć w przeróżnych, dedykowanym rodzinom wydarzeniach kulturalnych. W pewnym momencie zdają sobie sprawę z tego, że syn lub córka wolą spędzać czas w towarzystwie ekranu telefonu lub komputera, a oferta kulturalna skierowana do nastolatków praktycznie nie istnieje. Czy i jak należy zmienić tę sytuację, zastanawiali się uczestnicy dyskusji zorganizowanej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Spotkanie było wydarzeniem towarzyszącym wystawie TEEN-AGE z instalacją hash2ash – finału projektu TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny. Instalację można oglądać w do 28 stycznia 2018 roku.

Korzystając z okazji, postanowiliśmy przysłuchać się temu, jak wygląda świat współczesnych nastolatków oraz czy i ewentualnie w jaki sposób młodzież uczestniczy w kulturze. Odpowiedzi szukaliśmy z pomocą Leszka Talko, autora książki „Nastolatek dla początkujących” oraz Anny Grunwald, kuratorki projektu Teen-Age, realizowanego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka Audycji Kulturalnych.

Nastolatki a kultura – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera