„Najlepszy” z Nagrodą Publiczności na 42. FPFF w Gdyni

Historia Jerzego Górskiego, narkomana, który wygrał triathlon na dystansie Double Ironman, to gotowy materiał na film. Po niemal trzydziestu latach od tych wydarzeń nakręcił go Łukasz Palkowski.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Reżyser kinowego hitu „Bogowie” ponownie sięgnął po niezwykły życiorys. W hollywoodzkim stylu opowiada o sportowcu, który choć zachwycił świat, w Polsce nie jest postacią znaną. Inspiracją dla „Najlepszego” była historia Jerzego Górskiego, który po czternastu latach uzależnienia od narkotyków ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek.

Mimo to „Najlepszy” nie jest filmem biograficznym opowiadającym w stu procentach o prawdziwych losach Górskiego. To filmowa wizja zainspirowana jego życiem, w której „Trainspotting” miesza się z „Rockym”, a sceny z horroru z komediowymi. Reżyser poszedł pod prąd, wybierając również odtwórcę głównej roli. Ekranowym Jurkiem został Jakub Gierszał, który na pierwszy (i tylko pierwszy) rzut oka zupełnie do tej roli nie pasuje.

W produkcji poza Kubą Gierszałem zobaczymy między innymi: Arkadiusza Jakubika, Janusza Gajosa, Artura Żmijewskiego, Magdalenę Cielecką, Kamilę Kamińską i Tomasza Kota. Scenariusz napisali Agatha Dominik i Maciej Karpiński, a autorem zdjęć jest, nagradzany za „Wołyń”, Piotr Sobociński Jr.

O „Najlepszym” dużo mówiło się jeszcze przed 42. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. Po pokazach doecenili go dziennikarze, krytycy i publiczność. Ale ostatecznie wyjechał z Gdyni z nagrodą dla Marka Warszewskiego za scenografię, Kamili Kamińskiej za profesjonalny debiut aktorski i Nagrodą Publiczności dla reżysera.

Film wchodzi do kina 17 listopada, a my zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jego twórcami – Łukaszem Palkowskim i Jakubem Gierszałem – oraz bohaterem historii, Jerzym Górskim.

„Najlepszy” z Nagrodą Publiczności na 42. FPFF w Gdyni – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera