Opowieść o początkach jazzu w Polsce – Andrzej Dąbrowski w cyklu „Muzyka wolności”

Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni prezentujemy rozmowy z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem kolejnego odcinka jest Andrzej Dąbrowski – perkusista, piosenkarz, rajdowiec, fotografik i kompozytor. Artysta opowie o wrażeniach z koncertu Dave’a Brubecka, klimacie krakowskiej bohemy, o poszukiwaniach własnego języka muzycznego i przydomku, jaki nadał mu Andrzej Trzaskowski.

Transkrypcja nagrania do pobrania pod tekstem poniżej.

„Muzyka wolności” to opowieść o początkach jazzu w Polsce, a także o czasach Leopolda Tyrmanda, który był niestrudzonym i odważnym propagatorem tej muzyki, zrodzonej w „imperialistycznej” Ameryce. W tym roku wspominamy 100-lecie jego urodzin. O pierwszych krokach polskich jazzmanów w domach, klubach i na estradzie opowiadają oni sami – muzycy, pionierzy tego gatunku.

W kolejnych tygodniach zapraszamy na wspomnienia odsłaniające kulisy wydarzeń, które zapisały się historii polskiego jazzu. Przed nami jeszcze dwie rozmowy Jacka Wróblewskiego z:

  • Andrzejem Dąbrowskim,
  • Lesławem Licem.

Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury.

Patroni medialni: RadioJAZZ.FM i JazzPRESS

Opowieść o poczatkach jazzu w Polsce – Andrej Dąbrowski w cyklu „Muzyka Wolności” – transkrypcja nagrania

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera