Mistrzowie mówią: Marta Lipińska

Jedna z najwybitniejszych polskich artystek, aktorka teatralna, filmowa, radiowa i telewizyjna. W 2023 roku obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia pracy artystycznej. Jej Irina w „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa była jednym z najlepszych powojennych debiutów w historii polskiego teatru. Przed Państwem – Marta Lipińska!

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Z Martą Lipińską spotkaliśmy się w Teatrze Współczesnym, z którym związana jest od ponad 60 lat. Artystka opowiadała Audycjom Kulturalnym o wielkich emocjach towarzyszących spotkaniu z Erwinem Axerem oraz o swoich pierwszych rolach.

Wśród najważniejszych ról teatralnych z pierwszych lat kariery Marta Lipińska wymienia m.in. spektakl pt. „Godziny miłości”, w którym partnerował jej Zbigniew Zapasiewicz, a także „Pannę Maliczewską”. Ta rola pozwoliła aktorce z kolei przełamać dotychczasowy artystyczny wizerunek.

W rozmowie aktorka wspomina współpracę z Tadeuszem Konwickim przy filmie „Salto” oraz „Dolina Issy”. Oba obrazy weszły do kanonu najważniejszych polskich produkcji filmowych.
Tadeusz Konwicki był nie tylko jednym z mistrzów Marty Lipińskiej, ale także jej przyjacielem.

Wśród ról filmowych najważniejsze okazały się Helena Stawska z serialu „Lalka” i Emilia Korczyńska z „Nad Niemnem”. Wielkim sentymentem artystka darzy postać Michałowej z serialu „Ranczo”, a dziś wciąż gra Esmeraldę Quipp w spektaklu „Lepiej już było”. Jako Esmeralda na deskach Teatru Współczesnego wystąpiła już ponad 250 razy!

Nie mogło też zabraknąć słowa o ukochanym panu Sułku! O czym marzy Marta Lipińska? Zapraszamy na Audycje Kulturalne!

„Trzy siostry” fot. Edward Hartwig

„Lepiej już było” fot. Marta Ankiersztejn

Mistrzowie mówią: Marta Lipińska – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera