Mieczysława Wiśniewskiego gry z (pod)obraz(i)em

Prace toruńskiego artysty, wywodzące się z nurtu konstruktywizmu abstrakcyjnego, prezentuje warszawska galeria i dom aukcyjny Antiqua et Moderna. Z Karoliną Prymlewicz rozmawiamy o nieco zapomnianej sztuce Mieczysława Wiśniewskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Sam artysta określał je jako „wtórną formę malarską”. Obrazy reliefowe, bo o nich mowa, powstają „w naszych głowach” jako wypadkowa obiektu, gry światła i położenia odbiorcy. W zależności od punktu, z którego je oglądamy, naszej statyczności lub ruchu, a także sposobu oświetlenia, widzimy nieco inne prace. Mieczysław Wiśniewski osiągał taki efekt dzięki specjalnie przygotowanym blejtramom. Konstruując je, wykorzystywał techniki tapicerskie, a nawet stolarskie. Obrazy stają się w ten sposób obiektami pełnymi wklęsłości i wypukłości.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy „Mieczysława Wiśniewskiego gry z (pod)obraz(i)em”, którą do 22 października można oglądać w galerii Antiqua et Moderna przy ul. Freta 19 w Warszawie.

Zachęcamy Państwa do wysłuchania audycji o abstrakcji geometrycznej, którą nagraliśmy przy okazji wystawy „72/21. Kolekcja Galerii 72”, prezentowanej w Kordegardzie w ubiegłym roku.

O pracach Jerzego Grabowskiego, zdeterminowanych przez obliczenia matematyczne, opowiedziała nam prof. Elżbieta Banecka. Wspomnieniami podzielił się z nami również wnuk artysty, Ignacy Matuszewski.

Zdjęcia dzięki uprzejmości galerii.

Mieczysława Wiśniewskiego gry z (pod)obraz(i)em – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera