Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją

Od 13 stycznia 2022 roku w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury będą Państwo mogli obejrzeć prace Jerzego Grabowskiego. O artyście, którego pasją była matematyka, rozmawiamy z prof. Elżbietą Banecką.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jerzy Grabowski przyszedł na świat w podlaskiej wiosce Gutki w 1933 roku. Po studiach architektonicznych na wrocławskiej Politechnice zdobył dyplom z grafiki projektowej warszawskiej ASP. Większość jego prac determinowały prowadzone przez artystę obliczenia matematyczne. Cyfry znajdowały swoje odzwierciedlenie nie tylko w strukturach i formach, ale także wykorzystywanych przez Grabowskiego barwach. W ich odkodowaniu pomagają liczne szkice i notatki pozostawione przez artystę.

W podcaście rozmawiamy z prof. Elżbietą Banecką, kuratorką wystawy „Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją”. „Był artystą niezwykle zdyscyplinowanym” – usłyszą Państwo w podcaście, pełnym ciekawostek i anegdot związanych z jego życiem i twórczością. Zapraszamy do słuchania!

Wystawa będzie czynna w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury do 13 lutego 2022 roku.

Grafika: Rozważania o symbolice cyfr, 1993–1994, bibuła japońska, linoryt barwny, relief, 61 x 92 cm. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, Galeria 72.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z katalogiem wystawy, dostępnym w księgarni Wydawnictwa NCK.

Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera