Łódź. Miasto po przejściach – reportaże z „polskiego Manchesteru”

Nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się właśnie zbiór reportaży o jednym z największych polskich miast. O obrazie Łodzi przełomu ostatnich 30 lat opowiada w Audycjach Kulturalnych reporterski duet: Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W podcaście powrócimy na chwilę do przeszłości, by dowiedzieć się, co ukształtowało obecną tkankę społeczno-kulturową Łodzi. Usłyszą Państwo, kim był „lodzermensch” i jak utrwalił się on w świadomości współczesnych łodzian. Przyjrzymy się też nietypowej architekturze miasta, w której secesyjne fronty kamienic mieszają się z postindustrialnymi przestrzeniami.

Naszymi gośćmi są autorzy książki „Łódź. Miasto po przejściach”, zawierającej reportaże z przełomu lat 80. i 90. autorstwa Wojciecha Góreckiego oraz współczesne teksty Bartosza Józefiaka. Publikacja jest literackim eksperymentem, dzięki któremu czytelnik śledzi losy miasta oczami dwudziestokilkuletniego reportera.

Łódź. Miasto po przejściach – reportaże z „polskiego Manchesteru” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Poproszę o reportaż na temat ciągle obecnego skansenu biedy w miejscu rodzinnym Kieślowskiego ul Przybyszewskiego i Grabowej. Świat zapomniany. Miejsce wycieczek z dreszczykiem by obejrzeć prawdziwe oblicze odrzucone Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera