Rafał Lemkin – twórca pojęcia ludobójstwo

lemkin kordegarda

9 grudnia 1948 roku, Narody Zjednoczone uchwaliły Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Autorem projektu był polski prawnik żydowskiego pochodzenia – Rafał Lemkin. Jego historię przypomina wystawa w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Rafał Lemkin był jednym z najwybitniejszych polskich prawników. Urodził sie na początku XX wieku na Kresach Wschodnich. Studia prawnicze ukończył we Lwowie, w Warszawie prowadził kancelarię adwokacką. W 1939 roku uciekł z kraju, przez Szwecję do Stanów Zjednoczonych. Tam pracował nad koncepcją karania ludobójstwa, której poświęcił resztę swojego życia. O Lemkinie i znaczeniu opracowanej przez niego konwencji, rozmawiałam z Tomaszem Stefankiem, kuratorem wystawy „Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa”.

Ekspozycja prezentuje fotografie, dokumenty i materiały audiowizualne. Wiekszość z nich nie była do tej pory pokazywana w Polsce. To wspólny projekt Instytutu Pileckiego i Narodowego Centrum Kultury. Wystawę można zwiedzać do 6 stycznia.

fot. Mateusz Skonieczny.

Rafał Lemkin – twórca pojęcia ludobójstwo – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera