Abecadło Kordegardy – „Ł jak Łaszkiewicz”

“Ł jak Łaszkiewicz”
Odtwarzacz plików dźwiękowych

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Z wielką radością obserwuję powrót tkaniny artystycznej (…) to jest dobry moment aby przypomnieć dorobek Polskiej Szkoły Tkaniny z lat 60. i 70. Myślę, że Marii Łaszkiewicz dziś trudno jest się przebić (…) nie zabiegała o sławę, jednak zdecydowanie jest pierwszą damą polskiej tkaniny - jak mówiła Danuta Wróblewska” – opowiada Joanna Mruk, historyczka, pracowniczka Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury, wnuczka artystki.

W kolejnym odcinku „Abecadła Kordegardy” przypominamy mało znaną historię polskiej tkaniny artystycznej. Zanim Abakanowicz zyskała popularność, to Maria Łaszkiewicz podniosła tkaninę do rangi sztuki. Już w 1961 roku miała własną wystawę w Galerii Kordegarda, a znana była już w przedwojennej Warszawie.

O trendach we współczesnym tkactwie, a także o tym, co daje i wyróżnia tworzenie w tkaninie, rozmawialiśmy w Audycjach Kulturalnych przy okazji wystawy „Sztuka Włókna” w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Twórczość Magdaleny Abakanowicz przybliżyła w jednym z naszych podcastów dr Barbara Banaś.

****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.

Abecadło Kordegardy – „Ł jak Łaszkiewicz” – transkrypcja podcastu

Maria Łaszkiewicz

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera