Abecadło Kordegardy – „Ł jak Łaszkiewicz”

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Z wielką radością obserwuję powrót tkaniny artystycznej (…) to jest dobry moment aby przypomnieć dorobek Polskiej Szkoły Tkaniny z lat 60. i 70. Myślę, że Marii Łaszkiewicz dziś trudno jest się przebić (…) nie zabiegała o sławę, jednak zdecydowanie jest pierwszą damą polskiej tkaniny - jak mówiła Danuta Wróblewska” – opowiada Joanna Mruk, historyczka, pracowniczka Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury, wnuczka artystki.

W kolejnym odcinku „Abecadła Kordegardy” przypominamy mało znaną historię polskiej tkaniny artystycznej. Zanim Abakanowicz zyskała popularność, to Maria Łaszkiewicz podniosła tkaninę do rangi sztuki. Już w 1961 roku miała własną wystawę w Galerii Kordegarda, a znana była już w przedwojennej Warszawie.

O trendach we współczesnym tkactwie, a także o tym, co daje i wyróżnia tworzenie w tkaninie, rozmawialiśmy w Audycjach Kulturalnych przy okazji wystawy „Sztuka Włókna” w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Twórczość Magdaleny Abakanowicz przybliżyła w jednym z naszych podcastów dr Barbara Banaś.

****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.

Abecadło Kordegardy – „Ł jak Łaszkiewicz” – transkrypcja podcastu

Maria Łaszkiewicz

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera