Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka Kulturalnego Alfabetu Niepodległości. Tym razem naszym gościem jest historyk Sławomir Koper, autor popularnych książek o kulturalnym życiu II Rzeczpospolitej, który opowie nam o roli alkoholu wśród kulturalnych elit przedwojennej Polski.
Serdecznie zapraszamy do podróży szlakiem popularnych w świecie artystycznym kawiarni i restauracji, a lejtmotywem niech będzie przysłowiowa „ćwiartka”.
Kulturalny Alfabet Niepodległości to 26 krótkich nagrań, które zostały stworzone przez Audycje Kulturalne, platformę audio Narodowego Centrum Kultury, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W kolejnych odcinkach, inspirowanych rozmaitymi dziedzinami kultury, tworzymy bogatą mozaikę polskiej przeszłości i teraźniejszości.
W ramach cyklu usłyszymy m.in. o tym, kto ze znanych poetów był przez pewien czas cenzorem w II RP czy łatwo było dosiąść się do sławnego stolika Skamandrytów, a także o tym, co opowiadał swojej ulubionej indyczce w warszawskiej kawiarni Kresy Romuald Kamil Witkowski.
Te oraz inne kulturalne ciekawostki, osadzone w kontekście stu lat niepodległości, poznamy m. in. dzięki takim znakomitościom jak: Katarzyna Kłosińska, Sławomir Koper, Grzegorz Majchrzak, Piotr Rypson oraz Adam Strug.
Projekt zrealizowany we współpracy z programem Niepodległa.