Kultura litewska na Innych Brzmieniach

inne brzmienia

W tym roku obchodzimy 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. To dobry pretekst do poznania współczesnej kultury litewskiej. Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia przybliżał ją pod hasłem Litewski Focus. Skorzystałam z okazji i postanowiłam dowiedzieć się więcej o naszych północno-wschodnich sąsiadach.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ten odcinek podcastu jest odcinkiem terenowym. Powstawał w Lublinie z udziałem organizatorów i gości festiwalu Inne Brzmienia. Staramy się przybliżyć w nim współczesną kulturę litewską opierając się na festiwalowym programie Litewski Focus. Klikając w link znajdziecie nazwy zespołów i nazwiska twórców, których wymieniamy w odcinku.

Podczas rozmowy z Vilmą Dzienaite, dyrektorką Lithuanian Music Business Association i menadżerką programową festiwalu showcase’owego What’s Next in Music, wspominam o projekcie Oli Bilińskiej opartym na tradycyjnych litewskich pieśniach sutartines. Ola wystąpiła z tym repertuarem dwa lata temu podczas festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Relację z tego wydarzenia, której częścią jest rozmowa na ten temat, znajdziecie tutaj.

Wschód Kultury to cykl festiwali organizowanych w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Organizatorami lubelskiej odsłony wydarzenia są: Warsztaty Kultury w Lublinie, Miasto Lublin i Narodowe Centrum Kultury.

Fot. Krzysztof Mazur
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera