Ksiądz Jan Zieja – kapelan piątego przykazania

Plakat filmowy przedstawia, przenikające się kadry filmu, na których ujęci są dwudziestowieczni żołnierze. Na górze znajduje się biały napis: Nie zabijaj nigdy nikogo, Zieja.”.

Mówiono o nim: Boży człowiek. Jacek Kuroń twierdził, że jest żywym przykładem na istnienie Pana Boga. Za najważniejsze uznawał wypełnianie obowiązków wynikających z zasad ewangelicznych – czynienie dzieła miłosierdzia względem chorych i najuboższych. Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej księdzu Janowi Ziei. Historiami i anegdotami z życia duchownego podzielił się z nami Grzegorz Polak, dziennikarz katolicki reprezentujący Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ksiądz Jan Zieja urodził się pod koniec XIX wieku. Dożył Polski niepodległej – zmarł w 1991 roku. Był kapelanem wojskowym podczas wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. To on w listopadzie 1939 roku w Kościele Garnizonowym przy ul. Długiej w Warszawie przyjmował uroczystą przysięgę organizatorów Tajnej Armii Polskiej – jednym z nich był Witold Pilecki. Był Naczelnym Kapelanem Szarych Szeregów, a także kapelanem Komedy Głównej AK.

Do legendy przeszły kazania księdza Ziei. Jedno z najbardziej znanych wygłosił we wrześniu 1953 r. w kościele Sióstr Wizytek tuż po internowaniu Prymasa Wyszyńskiego. Ogłosił wówczas, że aresztowanie działo się za zgodą polskich biskupów. Ich bierną postawę skrytykował słowami: „Opuścili go wszyscy, pozostał mu tylko Niemiec i pies”. Ksiądz Jan Zieja nawiązał do niezłomnej postawy biskupa Wojciecha Zinka, z pochodzenia Niemca, oraz psa o imieniu Baca, który szczekał i gryzł oprawców Prymasa. Po wygłoszeniu kazania, władze komunistyczne żądały usunięcia księdza z Warszawy jako „uciążliwego obywatela”. Zmuszono go do wyjazdu do Zakopanego.
W 1976 roku ks. Zieja był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Był także aktywnym publicystą i tłumaczem. Ks. Jan Zieja zmarł 19 października 1991 roku w Warszawie w wieku 94 lat.

W 2020 roku doczekaliśmy się filmu fabularnego poświęconemu księdzu. Obraz „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego według scenariusza Roberta Lepianki został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z TVP. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Lublin.

Zapraszamy do wysłuchania audycji!

Fot. Materiały promocyjne WFDiF

Ksiądz Jan Zieja – kapelan piątego przykazania – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Piotr Kania

reporter

Zapisz się do Newslettera