Krzycząc: Polska! – droga do niepodległości

krzycząc polska

Cierpienia cywili i legenda Legionów. Dramat Wielkiej Wojny i radość z odzyskanej niepodległości. Emocje towarzyszące świadkom tamtych wydarzeń pokazuje wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Ekspozycja „Krzycząc: Polska! Niepodległa 2018” prezentuje przede wszystkim zbiory dzieł z pierwszych dwóch dekad XX wieku, przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wiele z nich nigdy lub od dawna nie było pokazywanych. Towarzyszą im prace współczesnych twórców – Piotra Uklańskiego i Przemysława Trusta Truścińskiego.

Wystawę rozpoczynają lata 1905-1907 i okres Wielkiej Wojny, a zamykają walki o granice odrodzonej Rzeczypospolitej, wyłonienie Sejmu Ustawodawczego i wybór prezydenta Gabriela Narutowicza. Jedna z sal poświęcona jest w całości Józefowi Piłsudskiemu. Wątki niepodległościowe zestawiono z nowymi tendencjami artystycznymi tamtego okresu.

Wystawa „Krzycząc: Polska!” zamyka projekt „3 x Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie”. Można ją oglądać do 17 marca 2019 roku.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kuratorem ekspozycji, p.o. dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, dr. Piotrem Rypsonem.

Wykorzystano fragment obrazu Zygmunta Rozwadowskiego (1870–1950)
„Bitwa I Brygady Legionów z wojskami rosyjskimi w Urzędowie w lipcu 1915 roku” (Belina pędzi Moskali z Urzędowa) 1938
fot. Krzysztof Wilczyński
© Muzeum Narodowe w Warszawie

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera