„Kolęda o legionistach” w wykonaniu rodziny Pospieszalskich

„Kolęda o legionistach” powstała na melodię polskiej kolędy „Hej, w Dzień Narodzenia” w 1914 roku w okresie I wojny światowej. W owym czasie popularną praktyką było tworzenie, do melodii znanych pieśni, tekstów odpowiadających na wydarzenia dotyczące bieżącej sytuacji społecznej i politycznej w Polsce.

Na zlecenie Narodowego Centrum Kultury rodzina Pospieszalskich przygotowała aranżację i wystąpiła w teledysku do tej kolędy. Współczesne opracowanie tego utworu ma na celu zachowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolną Polskę podczas I wojny światowej i wprowadzenie w nastrój nadchodzącego roku obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Teledysk „Kolędy o legionistach” ukazuje atmosferę przygotowania kolacji wigilijnej przez dwie samotne kobiety – żonę jednego z legionistów i matkę żołnierzy. Kobiety tęsknie wyczekują obecności na wigilijnej wieczerzy tych, których wojna zatrzymała w okopach frontu. Matka ujmuje rodzinną fotografię i patrzy tęskno na uśmiechnięte twarze tych, których nie ma tego wieczoru przy wigilijnym stole.

Atmosfera toczącej się wojny jest obecna w kostiumach muzyków, którzy przyodziewani są w mundur legionów, w który stopniowo „przyodziewają” się muzycy.

Motyw wojenny kontrastujący z nastrojem samej kolędy jest przywołany w aranżacji poprzez występujące w niej werble. W warstwie instrumentalnej pojawiają się nawiązania do ważnych polskich utworów takich jak Hymn Polski oraz Preludium c-moll Fryderyka Chopina.

Teledysk będzie emitowany w okresie świątecznym na antenach TVP.

Autor słów: Mieczysław Opałek
Opracowanie i wykonanie: rodzina Pospieszalskich
Aranżacja: Łukasz Pospieszalski
Reżyseria: Jacek Januszyk
Produkcja: Natlook

Aranżacja oraz teledysk „Kolędy o legionistach” powstały z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera