Zapraszamy na Festiwal EUFONIE!

festiwal eufonie 2019

Koncerty symfoniczne, performance taneczny, muzyka klezmerska, elektronika zza wschodniej granicy. Nie wiecie, co wybrać z programu II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE? Pomogą wam goście tego odcinka podcastu, członkowie rady programowej wydarzenia: Beata Bolesławska-Lewandowska, Aleksandra Jagiełło-Skupińska, Sylwia Błażej i Marek Horodniczy. 

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Festiwal Eufonie w 2019 roku odbędzie się po raz drugi. Tym razem nawiązuje do 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej oraz do wydarzeń w regionie z przełomu lat 80. i 90. W drugiej połowie listopada, w kilku miejscach w Warszawie, wystąpi prawie 640 artystów z 20 państw regionu. Kto, gdzie i kiedy – tego dowiecie się z Audycji Kulturalnych.

Program Festiwalu EUFONIE w 2019 roku

Festiwal EUFONIE w 2019 roku potrwa od 15 do 23 listopada. Podczas drugiej odsłony wydarzenia będziecie mogli wysłuchać między innymi koncertowej wersji opery Leonarda Vinci. Martyna Pastuszka, kierowniczka artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej, opowiada o niej w odcinku Opera „Gismondo, re di Polonia”. Do Warszawy przyjedzie też wybitny amerykański klarnecista David Krakauer, który wystąpi w dwóch wcieleniach. 15 listopada wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i kompozytorem muzyki współczesnej, Mathew Rosenblumem weźmie udział w koncercie inauguracyjnym. Dzień później wystąpi z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Ważną częścią programu EUFONII są także dzieła zamówione przez Narodowe Centrum Kultury, organizatora festiwalu. Jednym z nich jest widowisko Pieśni o Śmierci na podstawie odnalezionego tekstu „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Wykonają je Adam Strug z zespołem Monodia Polska oraz aktor, Jan Frycz. Szczegółowy program Festiwalu EUFONIE znajdziecie na stronie internetowej NCK.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka podcastu dowiecie się między innymi:

  • co nowego organizatorzy festiwalu EUFONIE przygotowali w 2019 roku;
  • czym różni się organizacja drugiej edycji wydarzenia od pierwszej;
  • które koncerty mogą wam się spodobać.

Podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE muzykolodzy debatowali nad myślą przewodnią wydarzenia. Więcej na ten temat dowiecie się z odcinka Jaka jest muzyka Europy Środkowo-Wschodniej. A jeśli określenia „muzyka poważna”, „klasyczna” i „współczesna” sprawiają wam kłopot, posłuchajcie odcinka z udziałem muzykologa i kulturoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego, dr. Mariusza Gradowskiego.

fot. eufonie.pl

Zapraszamy na Festiwal EUFONIE! – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera