Esencjonalność i komunikatywość przedmiotów. Rozmowa z dr Krystyną Łuczak-Surówką

„Dizajn wymaga stawiania sobie pytania o to, po co powołujemy coś do życia” – mówi w audycji dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka dizajnu. Z autorką cyklu podcastów „Dizajn w formie” rozmawiamy o roli kobiet w projektowaniu, ikonach wzornictwa i drogach, jakimi współcześnie podąża dizajn.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ostatnie lata to rosnące zainteresowanie rodzimymi projektami. W sferze badań nad dizajnem pozostaje jeszcze dużo do zrobienia. Nowe obiekty często nawiązują jednak do klasyków polskiego projektowania. Pojawiają się również reedycje przedmiotów, którym w przeszłości zabrakło szczęścia.

Dr Krystyna Łuczak-Surówka opowiada w podcaście o swojej definicji „ikony dizajnu”. Rozmawiamy także o kierunkach, jakie obecnie obierają projektanci.

Na cykl „Dizajn w formie” składa się dwanaście opowieści o wybranych przez autorkę projektach, począwszy od dziewiętnastowiecznych mebli z Willi pod Jedlami, kończąc na współczesnych tkaninach 3D. Dopełnieniem cyklu audycji jest kalendarz ścienny na 2023 rok z ilustracjami Adama Kosika. Wydawnictwo znajdą Państwo na stronie: https://sklep.nck.pl/pl/p/Kalendarz-scienny-%E2%80%9EDizajn-w-formie-na-2023-rok/986

Esencjonalność i komunikatywość przedmiotów. Rozmowa z dr Krystyną Łuczak-Surówką – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera