Dla większości Polaków 11 listopada jest dniem wyjątkowym. Spędzamy go z bliskimi, nierzadko uczestnicząc w publicznych obchodach Święta Niepodległości. To wyniki badań przeprowadzonych przez NCK.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Rozpoczynający się rok będzie w naszym kraju rokiem szczególnym za sprawą setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O stosunek do tego święta oraz sposoby włączania się do jego obchodów zapytało Polaków Narodowe Centrum Kultury. Raport „Świętowanie Niepodległości 11 listopada 2017 roku” poznaliśmy 16. stycznia.
Wyniki sondażu wskazują, że niemal wszyscy Polacy wiedzą, że 11. listopada obchodzimy Święto Niepodległości (98%). Zazwyczaj też odbierają ten dzień pozytywnie. Wśród słów używanych przez badanych do opisu pierwszych skojarzeń ze świętem najczęściej pojawiały się: radość, jedność, pamięć i wolność – mimo uwidaczniających się tego dnia podziałów politycznych, na które zwracali uwagę respondenci, Święto Niepodległości nosi znamiona uroczystości wspólnototwórczej. 14% Polaków wzięło w zeszłym roku udział w obchodach lub wydarzeniach publicznych. Do najpopularniejszych form należą marsze i koncerty. Ważnym punktem obchodów jest też uczestnictwo we mszy świętej lub innych praktykach religijnych. Wielu Polaków przygotowuje tego dnia uroczysty obiad i zaprasza lub odwiedza bliskich. A spędzanie czasu z rodziną i znajomymi to najczęściej wskazywana aktywność związana z 11 listopada.
Zapytani o powody, dla których biorą udział w obchodach Święta Niepodległości, respondenci wskazywali przede wszystkim na przekonanie o wadze święta i wydarzenia, które ono upamiętnia, poszukiwanie poczucia wspólnoty, jedności i dumy oraz radosny charakter święta. Za zniechęcające uznali podziały społeczne uwidaczniające się tego dnia, upolitycznienie, obawę o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz pogodę.
Ponad połowa Polaków (57%) deklaruje chęć wzięcia udziału w przyszłorocznych obchodach Święta Niepodległości, 23% waha się, a 20% nie ma na to ochoty.
Więcej informacji na temat badania oraz komentarze do jego wyników zebraliśmy w naszej audycji. Zachęcamy do słuchania. Pełne wyniki znajdują się na stronie internetowej www.nck.pl/badania.
Jak Polacy obchodzą Święto Niepodległości? – transkrypcja podcastu