„Chłopi” filmem malowani!

Film pt. „Chłopi” na podstawie powieści Władysława Reymonta, w reżyserii DK i Hugh Welchmanów, jest jednym z szesnastu filmów Konkursu Głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Trwa 48. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. W festiwalowym studiu Audycji Kulturalnych gości DK Welchman – malarka, pomysłodawczyni i reżyserka filmu „Chłopi”.

„Chłopi” to druga malarski film animowany artystycznego duetu Welchamnów. Pierwszym był wielokrotnie nagrodzony „Twój Vincent” – pierwszy film wykonany tą techniką w historii kinematografii światowej.

Reżyserka opowiada o swojej fascynacji powieścią Reymota, która ostatecznie zaowocowała gigantycznym przedsięwzięciem filmowym. Pracowało nad nim przeszło trzy lata ponad stu malarzy w czterech studiach – w Polsce, Serbii, Ukrainie i na Litwie. Na namalowanie filmu malarze poświęcili ponad 230 000 godzin i zużyli ponad 1300 litrów farby. A wszystko to, by niemal tysiąc stronicowy reymontowski świat XIX-wiecznej wsi opowiedzieć w 106 minut. Opowiedzieć tak, jak jeszcze nikt nigdy nie tego nie zrobił.

Ważnym bohaterem filmu jest muzyka skomponowana przez Łukasza Rostkowskiego. L.U.C. przygotował kompozycje inspirowane muzyką ludową. Ścieżka dźwiękowa została nagrana przez międzynarodowe grono muzyków, przy użyciu tradycyjnych instrumentów. Współpraca między reżyserką a kompozytorem rozpoczęła się w jej gdyńskiej piwnicy, co z uśmiechem wspomina bohaterka rozmowy.

Animacja powstawała w trudnym momencie pandemii i rozpoczynającej się wojny w Ukrainie. DK Welchman opowiada również o ukraińskich artystach, z których tylko część mogła się schronić w Polsce, by móc malować obrazy do filmu.

Współproducentem filmu jest Narodowe Centrum Kultury. Produkcja jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

„Chłopi” filmem malowani! – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera