„Bursa” – nieznany koncept Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej przed galerią Kordegarda

Do 5 maja można oglądać plenerową wystawę poświęconą postaciom dziewięciu „bursistów”. To młodzi pedagodzy, którzy uczyli się i zdobywali doświadczenie zawodowe pod okiem Wilczyńskiej i Korczaka.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Choć działalność pedagogiczna duetu Korczak – Wilczyńska jest znana na całym świecie, to zdecydowanie mniej uwagi poświęca się koncepcji pedagogicznej, jaką było stworzenie przy Domu Sierot Bursy. Przyjmowano do niej na roczny pobyt studentów i słuchaczy kierunków pedagogicznych, którzy w zamian za tzw. „wikt i opierunek” pomagali opiekować się wychowankami, udzielali lekcji języka hebrajskiego czy śpiewu, a także prowadzili gimnastykę. Studia były w tym czasie płatne i wielu młodych ludzi nie mogło sobie pozwolić na opłacenie nauki oraz pokrycie kosztów utrzymania w Warszawie. Bursa w pionierski sposób rozwiązywała ten problem, pozwalając też bursistom kształcić się pod okiem wybitnych, ale i wymagających pedagogów, czyli Korczaka i Wilczyńskiej.

Na wystawie poznajemy sylwetki dziewięciu absolwentów bursy: Rywki Boszes, Dobry Brauner, Grygorija Czapnika, Jachety Lubranieckiej, Abrama Mazuroka, Izaka Reisa, Erny Schehndorf, Róży Szterenkac i Mojsieja Wajsermana. Odkrycie ich historii nie było jednak proste, bowiem zdecydowana większość dokumentów dotyczących Domu Sierot, spłonęła podczas powstania w getcie warszawskim. Przełomowa dla odkrywania historii bursy, okazała się kwerenda w Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki niej, na wystawie możemy przyjrzeć się świadectwom szkolnym czy legitymacjom bursistów-studentów UW.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jedną z kuratorek wystawy, Magdaleną Pęzińską z Korczakianum, działu Muzeum Warszawy.

Wystawę plenerową „Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej” mogą Państwo oglądać do 5 maja 2022 roku przed gmachem Kordegardy, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.
Plansze i zdjęcia wystawy: NCK.

„Bursa” – nieznany koncept Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej przed galerią Kordegarda – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera