Od trzech lat Płock zmienia się w stolicę dobrego humoru i jakościowego żartu. W ciągu kilku festiwalowych dni można obejrzeć wyselekcjonowane filmy z różnych dekad, wziąć udział w spotkaniach i panelach dyskusyjnych a także uczestniczyć w… lekcji memologii, a to za sprawą Muzeum Memów, które stało się wizytówką tego wydarzenia.
Festiwal jest unikatowy w tej części Europy – twórcy udowadniają, że humor to nie tylko oklepane żarty, klisze i komedie romantyczne. Fantastycznych, dowcipnych produkcji jest całkiem sporo i warto ich poszukać. Nieformalnym patronem festiwalu jest Jeff Lebowski, postać wykreowana przez Jeffa Bridgesa w filmie „Big Lebowski”. Twórcom i uczestnikom udziela się jego lekkie podejście do problemów, a w przestrzeni festiwalu można zauważyć mnóstwo dywanów i postaci w szlafrokach. Ważnym tematem jest tzw. „cringe”, który Słownik Języka Polskiego definiuje jako coś wywołującego zażenowanie, wstyd lub niesmak.
O humorze z lat 90. w Audycjach Kulturalnych opowiedział nam bloger Bartek Przybyszewski. Rozmowy można wysłuchać tutaj: https://audycjekulturalne.pl/wolne-zarty/
Nieodłącznym elementem festiwalu jest Muzeum Memów, czyli festiwalowa strefa, która pozwala przyjrzeć się memosferze – najnowszym trendom oraz kierunkom, w jakich się rozwija. Goście mogą odwiedzić kilka tematycznych pokojów, poświęconych m.in.: memom, które rządzą światem, memom o kotach, memom o Płocku, a także sztucznej inteligencji. W tym roku motywem przewodnim wystawy jest czas, dlatego warto zajrzeć do sali z humorem międzypokoleniowym.
Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Płocku w dniach 16-18 sierpnia 2024. W Audycjach Kulturalnych opowiedział o niej inicjator i twórca przedsięwzięcia, Alek Pietrzak.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Big Festivalowski