August Zamoyski w MNW – Ewa Ziembińska

August Zamoyski

August Zamoyski to jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. W marcu kolekcja jego rzeźb na stałe przyjechała do kraju. Można ją oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Gościem tego odcinka jest kuratorka pokazu, Ewa Ziembińska, z którą rozmawiam o twórczości i ciekawym życiorysie artysty.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Choć August Zamoyski ma swoje miejsce w podręcznikach historii sztuki, w powszechnej świadomości jest artystą zapomnianym. Większość swojego życia spędził i tworzył za granicą. Przed II wojną światową był bardzo popularny, w PRL-u nie było już miejsca na wystawianie jego prac.

Okazją, żeby przypomnieć Polakom twórczość Zamoyskiego, jest pokaz kolekcji jego rzeźb i narzędzi, które w marcu stały się własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawę „Zamoyski ocalony” możecie oglądać do 25 sierpnia. Towarzyszy jej pokaz konserwacji rzeźb. Pracy konserwatorów możecie się przyglądać w ostatniej sali wystawowej.

Jesienią rzeźby Augusta Zamoyskiego pokaże warszawskie Muzeum Literatury, które ma w swoich zbiorach bogate archiwum artysty. Docelowo eksponaty znajdą się w  Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. Tam do 15 września trwa wystawa „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018”. Posłuchajcie o niej w odcinku Pomniki Europy Środkowo-Wschodniej.

August Zamoyski w MNW – Ewa Ziembińska – transkrypcja podcastu

zdjęcia: Portret Marii Walterskirchen,  transpozycja formistyczna, 1923, fot. Piotr Jamski, 2019; Portret Serge’a Lifara, 1933, fot. Piotr Jamski, 2016

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera