„Wanda kochała kolor”. Archiwum Wandy Rutkiewicz na Vintage Photo Festivalu


35 niepublikowanych dotąd fotografii autorstwa Wandy Rutkiewicz prezentuje jedna z wystaw Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej. Po raz pierwszy publiczność będzie mogła zobaczyć kolorowe zdjęcia wykonane przez himalaistkę.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Obecny rok został ogłoszony Rokiem Wandy Rutkiewicz. Minęło 30 lat od jej zaginięcia w Himalajach. Tak długo czekały na prezentację wykonane przez nią kolorowe zdjęcia z wypraw wysokogórskich. Dokumentują one trud wspinaczki oraz potęgę natury. W Audycjach Kulturalnych opowiada o nich dyrektora Vintage Photo Festivalu, badaczka historii fotografii – Katarzyna Gębarowska.

„Musiała bardzo kochać fotografię, żeby taszczyć ten sprzęt w wysokie góry i zmieniać kliszę przy -30°C” – mówi w audycji kuratorka wystawy. Zdjęcia udowadniają, że poza byciem wspaniałą himalaistką, Wanda Rutkiewicz miała także świetne oko. Prezentowane fotografie zostały zeskanowane z kliszy oraz ze slajdów. Ich digitalizacja związana jest z pracami nad filmem dokumentalnym, który tworzy himalaistka i reżyserka Eliza Kubarska.

Festiwal potrwa do 2 października 2022 roku. Pełny program znajdą Państwo na stronie: https://www.vintagephotofestival.com/program-8-vintage-photo-festival-2022

Zachęcamy do wysłuchania podcastów o filmach „Ściana Cieni” oraz „Ostatnia góra”.

Zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz dzięki uprzejmości organizatorów.

„Wanda kochała kolor”. Archiwum Wandy Rutkiewicz na Vintage Photo Festivalu – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera