„Ściana cieni” – nowy film dokumentalny Elizy Kubarskiej

Trójka ludzi o azjatyckiej urodzie, ubranych w ciepłe ubrania. Chodzi po ośnieżonych górach.

„To była najtrudniejsza produkcja, jaką do tej pory zrealizowaliśmy” – tak o swoim najnowszym filmie mówi reżyserka, podróżniczka i alpinistka Eliza Kubarska. Jej ostatni dokument, wyprodukowany przez Monikę Braid, nie miał jeszcze polskiej premiery, ale już znalazł się wśród dziewięciu najlepszych filmów dokumentalnych podczas festiwalu Hot Docs w Toronto.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Ściana cieni” to niemiecko-polsko-szwajcarska produkcja konfrontująca himalaizm w ujęciu kultury zachodniej ze zwyczajami nepalskiego plemienia Szerpów. Akcja filmu toczy się u podnóża Kumbhakarny, zwanej też Jannu, która wedle miejscowych wierzeń jest jedną z ostatnich świętych gór Himalajów. Jej zdobycia podejmuje się polski alpinista Marcin Tomaszewski oraz dwaj rosyjscy wspinacze – Dmitri Gołowczenko i Siergiej Nilow. Dokument przedstawia nie tylko sam trud wysokogórskiej wspinaczki, ale również porusza temat pracy Szerpów, dla których udział w wyprawie jest złamaniem obyczajowego tabu i często jedynym źródłem utrzymania. 

Z naszej rozmowy dowiedzą się Państwo, w jakich warunkach odbywała się wyprawa oraz gdzie powstawały zdjęcia, których autorem jest Piotr Rosołowski. Eliza Kubarska opowiedziała również o reżyserskiej odpowiedzialności i o tym, czym dla niej prywatnie stało się wspinanie.

Polska premiera dokumentu odbędzie się podczas 17. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity we wrześniu 2020 roku. 

Trailer filmu.

Przypominamy również film „Ostatnia góra” w reżyserii Dariusza Załuskiego.

„Ściana cieni” – nowy film dokumentalny Elizy Kubarskiej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera