Teatr, galeria, awangarda. Dziedzictwo Józefa Szajny


Dwa ważne jubileusze obchodzi w tym roku TeatrGaleria Studio – to 50-lecie istnienia oraz setna rocznica urodzin Józefa Szajny, legendarnego artysty i założyciela tego miejsca, który nadał mu unikalny kształt i charakter.

W 1972 r. dyrektorem Teatru Klasycznego został Józef Szajna – malarz, reżyser i scenograf, który doprowadził do powstania Teatru Studio. Za jego sprawą zaczęła tam działać scena awangardowa i eksperymentalna. W tym samym roku, obok teatru powstała galeria sztuki współczesnej oraz studium scenograficzne.

Nie umniejszając roli aktora, Szajna w swoich spektaklach duży nacisk kładł na warstwę plastyczną, czyli rozbudowaną scenografię, kostiumy i rekwizyty. Za sprawą cyklu autorskich spektakli „Witkacy” (1972), „Gulgutiera” (1973), „Dante” (1974), „Cervantes” (1976), „Majakowski”(1978) oraz kolejnych wersji „Repliki”, artysta rozsławił Studio na całym świecie.

„Po różnych instalacjach Szajny pozostały obiekty. Ale one bez jego ducha, obecności, już nie mogą funkcjonować jako dzieła sztuki. To są obiekty pomiędzy dziedzinami, trochę rekwizyty, trochę zabytki z przeszłości, trochę komunikaty z tamtej sceny, która jest nie do odtworzenia. Dlatego to jest wyzwanie, w jaki sposób z tym dialogować i twórczo to wykorzystać. Bo to jest przeszłość” – mówi kierowniczka Galerii Studio, Dorota Jarecka. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Obchody jubileuszu w TeatrzeGalerii Studio potrwają aż do przyszłego sezonu. W planach są zarówno wydarzenia teatralne, jak i galeryjne, edukacyjne i muzyczne. Szczegółowy plan wydarzeń znajduje się na stronie instytucji:

Jubileusz STUDIO

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera